A nagy kérdés: spontán vagy tudatos volt a rendszerváltoztatás?

A "nyertesek" az előbbire, a "vesztesek" az utóbbira szavaznak.

A nyertesek úgy látják, hogy a rózsadombi partizánok kitörtek, és elfoglalták az akkor épp a Dunán cirkáló sétahajót, a (gulyás)ágyúk csövét a Várra szegezték, és győzött a rendszerváltás! (szerintem "változtatás, de most ezt nem feszegetném!) Persze ehhez még sok minden kellett, például deregulalizálni, hogy egyszerűbb legyen az életünk, liberalizálni, a szabadság és a szabad vállalkozás jegyében, meg spontán provatizálni, hogy azért a hős partizánoknak jusson is valami.( Persze belevettek a buliba néhány "külsőst" is, velük lehetett igazolni a spontaneitást, s azóta már leülték a rájuk mért büntetést.) A kapitalista szabadverseny miatt néhány alapvetésen is módosítani kellett pl. a "Ne lopj!" törvénye helyett a "lehetőleg ne lopj sokat, vagy ha igen, fogd rá a nyuszira!" elvet követi.

Fontos volt az ipar-kereskedelem és az mezőgazdaság és minden olyan tevékenység leépítése, amely az emberek megélhetését biztosította. Kezdetben ezt mesés (!igen!) segélyekkel pótolták, majd egyre lejjebb szorították azt, otat nyitva a fekete munkának, a bűnözés különböző formáinak.

Az elszegényítés próbája az 1990. évi CIV törvény 64-67."-aiban megfogalmazott büntetőkamat volt, amely a 3%-os lakáshitelkamatot piaci szintre (29%) emelte, de az Állampolgári Jogvédő Liga 5 éves harca, meg a politikusok józanodása ezt 5 év alatt kivezette. 2001-ben lehetővé vált a devizaalapú hitelek bevezetése, s a válság előtt már oly magasra sikerült az alapkamatot felvinni, hogy jobban megérte svájci frank alapon eladósodni. Erre jött a gazdasági válság, az ingatlanok elértéktelenedése és a forint mélyrepülése, és az ország közel fele adósrabszolgává vált. "Kedvenc" példám: egy anyuka, jó jövedelemmel, egy kislánnyal 8,6 millióra értékelt lakása vásárlásához 7,5 millió hitelt kapott, kezes és adóstárs nélkül! Fizetett vagy 3 évig, kirúgták a munkahelyéről, s aztán már nem fizetett. Nemrégiben tudatta, hogy már csak 17 millióval tartozik, közben a lakása 5 és felet sem ér. Így eladás esetén 12 milliós tartozása marad, lakása meg nem... Csak az adósmentésben bízhat.

És akkor itt van még a lakásrezsi, aminek problémáira a Jogvédő Liga a Szociális Tanácsban már 1995-ben felhívta a kormányzat figyelmét, akkor egy felmérésük (Havanna szindróma) szerint a családok harmada volt eladósodva. Ma a fele. S ha nem kezdődik meg sürgősen a munkahelyteremtés, vagyis a tömeges jövedelemszerzési képesség helyreállítása, akkor komoly társadalmi robbanás elé nézünk!